English
| Part Number: | LP38693SDX-1.8 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6WSON |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 10V |
| Supplier Device Package | 6-WSON (3x3) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features | Over Temperature |
| Package / Case | 6-WDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 55dB (120Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 100 µA |
| Current - Quiescent (Iq) | 55 µA |
| Current - Output | 500mA |
| Control Features | - |
| Base Product Number | LP38693 |




IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 5V 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6WSON
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 5V 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 5V 500MA 6WSON
LP3871-2.5V NS
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6WSON
TI WSON6
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 5V 500MA 6WSON
IC REG LIN POS ADJ 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
IC REG LINEAR 5V 500MA 6WSON
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LP38693SDX-1.8Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|