English
| Part Number: | DAC7612UB/2K5G4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Luminary Micro / Texas Instruments |
| Part of Description: | IC DUAL/SER 12BIT GP D/A 8-SOIC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $41.7248 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Standard Package | 2,500 |
| Settling Time | 7µs (Typ) |
| Series | - |
| Reference Type | Internal |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB) | ±0.25, ±0.25 |
| Differential Output | No |
| Detailed Description | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC |
| Data Interface | SPI |
| Base Part Number | DAC7612 |
| Architecture | R-2R |




DAC7612UB/2K5G4
Y-IC is a quality distributor of Luminary Micro / Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The DAC7612UB/2K5G4 is a dual 12-bit digital-to-analog converter (DAC) from Luminary Micro / Texas Instruments. It features an internal voltage reference, a fast settling time, and low power consumption.
Dual 12-bit DACs
Internal voltage reference
Fast 7 μs settling time
Low power consumption
Precise analog output control
Efficient power management
Rapid response to digital inputs
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
Tape & Reel (TR) packaging
Lead-free / RoHS compliant
The DAC7612UB/2K5G4 is an active product, and there are no known equivalent or alternative models. If you have any questions, please contact our sales team via the Y-IC website.
Industrial control systems
Process automation
Medical instrumentation
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the DAC7612UB/2K5G4 is available on the Y-IC website. Customers are encouraged to download it for more detailed information.
Customers are recommended to obtain quotes for the DAC7612UB/2K5G4 on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of this limited-time offer.
IC DAC 12BIT V-OUT 24SSOP
IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
IC DAC 12BIT V-OUT 24SSOP
IC 12-BIT SERIAL G.P. D/A 8SOIC
IC DUAL/SER 12BIT GP D/A 8-SOIC
IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
TI SOP8
IC DAC 12BIT PAR 24-SSOP
IC DAC 12BIT V-OUT 24SSOP
IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
IC 12-BIT V-OUTPUT D/A 24-SSOP
IC DAC 12BIT V-OUT 24SSOP
IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
TI SOP
TI SOP
IC DUAL/SER 12BIT GP D/A 8-SOIC
IC DAC 12BIT V-OUT 8SOIC
IC DAC 12BIT V-OUT 24SSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
DAC7612UB/2K5G4Luminary Micro / Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|