English
| Part Number: | ADS7841E/2K5 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 12BIT SAR 16SSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $15.321 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V, 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V, 5V |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS7841 |
| Architecture | SAR |




ADS7841E/2K5
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The ADS7841E/2K5 is a 12-bit, four-channel, successive approximation analog-to-digital converter (ADC) with an on-chip sample-and-hold. It features a fast 200 kSPS sampling rate, low power consumption, and a small 16-pin SSOP package.
12-bit resolution
200 kSPS sampling rate
4 single-ended input channels
On-chip sample-and-hold
SPI serial interface
-40°C to 125°C operating temperature range
Excellent performance in a compact package
Low power consumption
High sampling rate for fast data conversion
Flexible input channels for multi-channel applications
Tape & Reel (TR) packaging
16-pin SSOP package
3.90 mm width
Surface mount design
The ADS7841E/2K5 is an active product
There are equivalent models available, such as the ADS7841E
Industrial automation
Process control
Medical equipment
Test and measurement equipment
The most authoritative datasheet for the ADS7841E/2K5 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the ADS7841E/2K5 on the Y-IC website. Get a quote now or learn more about this product.
TI SSOP16
TI SSOP16
TI SSOP16
IC ADC 12BIT SAR 8VSSOP
IC ADC 12BIT SAR 16SSOP
IC ADC 12BIT SAR 16SSOP
TI SSOP16
IC ADC 12BIT SAR 16SSOP
IC ADC 12BIT SAR 8VSSOP
IC ADC 12BIT SAR 16SSOP
ADI TSSOP
IC 12BIT ADC 4CH SERIAL 16SSOP
IC ADC 12BIT SAR 8VSSOP
IC ADC 12BIT SAR 16SSOP
IC ADC 12BIT SAR 16SSOP
IC ADC 12BIT SAR 16SSOP
IC ADC 12BIT SAR 8VSSOP
EVALUATION MODULE FOR ADS7835
TI SSOP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
ADS7841E/2K5Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|