English
| Part Number: | LT1004CS8-1.2#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | LINEAR |
| Part of Description: | IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.75 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.235V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input | - |
| Tolerance | ±0.3% |
| Temperature Coefficient | 20ppm/°C Typical |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Reference Type | Shunt |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Fixed |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 60µVrms |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply | - |
| Current - Output | 20mA |
| Current - Cathode | 10µA |




LT1004CZ-1.2 LINEAR
LT1004CS8-1.2 LT
IC VREF SHUNT 0.8% 8TSSOP
IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
IC VREF SHUNT 0.8% 8TSSOP
IC VREF SHUNT 0.3% 8SOIC
IC VREF SHUNT 0.3% TO92-3
IC VREF SHUNT 0.8% 8TSSOP
LT SOP8
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3
IC VREF SHUNT 0.8% 8TSSOP
LT1004CS8-2.5#TR LT
IC VREF SHUNT 0.03% TO92-3
TI TSSOP8
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
IC VREF SHUNT 0.3% 8SOIC
IC VREF SHUNT 0.32% 8TSSOP
IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
LT1004CS8-2.5 LT
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 31th, 2025
July 10th, 2025
February 11th, 2025
April 27th, 2024
LT1004CS8-1.2#TRPBFLINEAR |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|