English
| Part Number: | LTC2471CDD#PBF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc. |
| Part of Description: | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.9382 |
| 10+ | $1.6432 |
| 30+ | $1.4593 |
| 100+ | $1.2712 |
| 500+ | $1.1858 |
| 1000+ | $1.1487 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 12-DFN (3x3) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 833 |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 12-WFDFN Exposed Pad |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Features | Selectable Address |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | ADC |
| Base Product Number | LTC2471 |
| Architecture | Sigma-Delta |




IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFN
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12DFN
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFN
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12MSOP
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12MSOP
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12DFN
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12MSOP
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12DFN
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOP
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12MSOP
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12MSOP
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12-DFN
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFN
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12MSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFN
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 12DFN
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
LTC2471CDD#PBFAnalog Devices Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|