English
| Part Number: | S9S12GA240F0MLF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | NXP USA Inc. |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 240KB FLASH 48LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 250+ | $7.6649 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.13V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Speed | 25MHz |
| Series | HCS12 |
| RAM Size | 11K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 240KB (240K x 8) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O | 40 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x8b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | 12V1 |
| Connectivity | CANbus, IrDA, LINbus, SCI, SPI |
| Base Product Number | S9S12 |




S9S12GA240F0MLF
Y-IC is a quality distributor of NXP USA Inc. products. We will provide customers with the best products and services.
The S9S12GA240F0MLF is a 16-bit embedded microcontroller from the HCS12 series by NXP USA Inc. It features a 12V1 core processor, running at a speed of 25MHz.
16-bit core processor
25MHz processing speed
240KB FLASH program memory
4KB EEPROM
11KB RAM
Peripheral interfaces: CANbus, IrDA, LINbus, SCI, SPI
Peripheral functions: LVD, POR, PWM, WDT
40 I/O pins
High performance 16-bit microcontroller
Extensive peripheral integration
Wide operating temperature range of -40°C to 125°C
Surface mount packaging for compact designs
Tray packaging
48-LQFP (7x7) surface mount package
Supports 3.13V to 5.5V supply voltage
12-bit ADC and 8-bit DAC
The S9S12GA240F0MLF is an active product. There are equivalent or alternative models available. Customers are advised to contact our sales team via our website for more information on available options.
Embedded systems
Industrial automation
Automotive electronics
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the S9S12GA240F0MLF is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP
IC MCU 16BIT 240KB FLASH 64LQFP
FREESCALE LQFP-64
IC MCU 16BIT 240KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64LQFP
S9S12GA240MLF FREESCALE
IC MCU 16BIT 240KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 48LQFP
S9S12GA192MLH FREESCALE
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64LQFP
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP
FREESCALE QFP-48
IC MCU 16BIT 240KB FLASH 48LQFP
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 48LQFP
IC MCU 16BIT 240KB FLASH 100LQFP
MICROCONTROLLER 16-BIT, HCS12 C
IC MCU 16BIT 240KB FLASH 100LQFP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
S9S12GA240F0MLFNXP USA Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|