English
| Part Number: | MPC8358ZQAGDDA |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | NXP USA Inc. |
| Part of Description: | IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| USB | USB 1.x (1) |
| Supplier Device Package | 668-PBGA-PGE (29x29) |
| Speed | 400MHz |
| Series | MPC83xx |
| Security Features | - |
| SATA | - |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Package / Case | 668-BBGA Exposed Pad |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (1) |
| Display & Interface Controllers | - |
| Core Processor | PowerPC e300 |
| Co-Processors/DSP | Communications; QUICC Engine |
| Base Product Number | MPC83 |
| Additional Interfaces | DUART, HDLC, I²C, PCI, SPI, UART |




MPC8358ZQAGDDA
NXP USA Inc. - Y-IC is a quality distributor of NXP products and will provide customers with the best products and services.
The MPC8358ZQAGDDA is a high-performance, low-power embedded microprocessor from NXP's MPC83xx series. It features a 32-bit PowerPC e300 core operating at 400MHz, along with a Communications QUICC Engine, DDR and DDR2 memory controllers, and a Gigabit Ethernet controller.
32-bit PowerPC e300 core
400MHz clock speed
Communications QUICC Engine
DDR and DDR2 memory controllers
Gigabit Ethernet controller
USB 1.x interface
Supports 1.8V, 2.5V, and 3.3V I/O voltages
0°C to 105°C operating temperature range
High-performance and low-power for embedded applications
Integrated communications and networking capabilities
Flexible memory and I/O interfaces
Wide operating temperature range
668-BBGA Exposed Pad package
29x29 mm package size
Detailed electrical and thermal characteristics available in the datasheet
The MPC8358ZQAGDDA is an obsolete product, but NXP has several equivalent and alternative models available. Customers are advised to contact our sales team for more information on the latest options.
Embedded systems
Industrial automation
Networking and communications equipment
The most up-to-date datasheet for the MPC8358ZQAGDDA is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the MPC8358ZQAGDDA on our website. Get a Quote now for this limited time offer.
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCH SOC
POWERQUICC RISC MICROPROCESSOR,
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCH SOC
IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCH SOC
IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA
POWERQUICC 32 BIT POWER ARCH SOC
IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA
IC MPU MPC83XX 533MHZ 740TBGA
IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA
IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA
FREESCALE BGA
IC MPU MPC83XX 266MHZ 668BGA
IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA
IC MPU MPC83XX 400MHZ 740TBGA
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
MPC8358ZQAGDDANXP USA Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|