English
| Part Number: | MC13211 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | NXP USA Inc. |
| Part of Description: | IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71VFLGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.2811 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 3.4V |
| Type | TxRx + MCU |
| Supplier Device Package | 71-LGA (9x9) |
| Series | - |
| Serial Interfaces | I²C, SPI |
| Sensitivity | -92dBm |
| RF Family/Standard | 802.15.4 |
| Protocol | - |
| Power - Output | 3dBm |
| Package / Case | 71-VFLGA Exposed Pad |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Modulation | DSSS, O-QPSK |
| Memory Size | 16kB Flash, 1kB RAM |
| GPIO | 32 |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate (Max) | 250kbps |
| Current - Transmitting | 30mA |
| Current - Receiving | 37mA |
| Base Product Number | MC132 |




MC13211
Y-IC is a quality distributor of NXP Semiconductors products, providing customers with the best products and services.
The MC13211 is a highly integrated, low-power, 2.4 GHz IEEE 802.15.4 compliant RF transceiver with an embedded 8-bit microcontroller. It is designed for use in wireless sensor networks, home automation, and other low-power, short-range wireless applications.
IEEE 802.15.4 compliant 2.4 GHz RF transceiver
Integrated 8-bit microcontroller
Low power consumption
Embedded 16 kB Flash and 1 kB RAM
Multiple serial interfaces (I2C, SPI)
32 GPIO pins
Highly integrated solution, reducing system complexity and cost
Excellent RF performance with +3 dBm output power and -92 dBm sensitivity
Wide operating temperature range of -40°C to +85°C
Flexible interface options for easy integration into various applications
Package: 71-VFLGA Exposed Pad
Package Size: 9 x 9 mm
Tray packaging
The MC13211 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for information on equivalent or alternative models that may be available.
Wireless sensor networks
Home automation
Low-power, short-range wireless applications
The most authoritative datasheet for the MC13211 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MC13211 on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC RF TXRX 802.15.4 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71VFLGA
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71VFLGA
IC RF TXRX 802.15.4 32VFQFN
LINE FILTER 20A DIN RAIL
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71VFLGA
FREESCALE QFN
MICROPROCESSOR CIRCUIT, SIP 802.
RF AND BASEBAND CIRCUIT,G2 802.1
RF AND BASEBAND CIRCUIT, PQCC32
MICROPROCESSOR CIRCUIT, SIP 802.
MC13212R2R2 FREESCALE
FREESCALE LGA71
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 71VFLGA
IC RF TXRX 802.15.4 32VFQFN
IC RF TXRX 802.15.4 32VFQFN
FREESCALE BGA
IC RF TXRX 802.15.4 32VFQFN
MICROPROCESSOR CIRCUIT, CMOS, PB
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MC13211NXP USA Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|