English
| Part Number: | AMW006-3.2.0R |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Energy Micro (Silicon Labs) |
| Part of Description: | RF TXRX MOD WIFI CASTELLTION SMD |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Series | - |
| Serial Interfaces | SPI, UART |
| Sensitivity | -94dBm |
| RF Family/Standard | WiFi |
| Protocol | 802.11b/g/n |
| Power - Output | 16dBm |
| Package / Case | Module |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Modulation | - |
| Memory Size | 1MB Flash |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 54Mbps |
| Current - Transmitting | 11.4mA |
| Current - Receiving | 5.7mA |
| Base Product Number | AMW006 |
| Antenna Type | Antenna Not Included, Castellation |




RF TXRX MODULE WIFI U.FL ANT
RF TXRX MOD WIFI CASTELLTION SMD
RF TXRX MOD WIFI SURFACE MOUNT
RF TXRX MODULE WIFI TRACE + U.FL
MARLIN BRD W/ AMW004-A01 HORNET
MANTIS BRD FOR AMW006 NUMBAT
RF TXRX MODULE WIFI TRACE ANT
IC NETWORKING MODULE WIFI
RF TXRX MOD WIFI CASTELLTION SMD
RF TXRX MODULE WIFI U.FL TH
IC NETWORKING MODULE WIFI
RF TXRX MOD WIFI TRACE ANT SMD
RF TXRX MOD WIFI TRACE ANT SMD
IC NETWORKING MODULE WIFI
RF TXRX MOD WIFI SURFACE MOUNT
IC NETWORKING MODULE WIFI
RF TXRX MOD WIFI CASTELLTION SMD
IC NETWORKING MODULE WIFI
MACKEREL BRD FOR AMW004 WALLABY
RF TXRX MOD WIFI TRACE+U.FL SMD
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 22th, 2025
April 4th, 2025
April 13th, 2024
January 23th, 2025
AMW006-3.2.0RSilicon Labs |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|