English
| Part Number: | LM7321QMF/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.002 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.5 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 32 V |
| Voltage - Input Offset | 700 µV |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Slew Rate | 18V/µs |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Current - Supply | 1.1mA |
| Current - Output / Channel | 100 mA |
| Current - Input Bias | 1.1 µA |
| Base Product Number | LM7321 |
| Amplifier Type | General Purpose |




LM7321QMF/NOPB
Luminary Micro Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of TI products and we will provide you with the best products and services
Single general‑purpose operational amplifier with rail‑to‑rail output in a 5‑pin SOT‑23 package. Automotive AEC‑Q100 qualified. Wide supply range 2.5 V to 32 V, low supply current about 1.1 mA typ, high output drive up to about 100 mA, fast response with about 20 MHz gain‑bandwidth and about 18 V per microsecond slew rate typ. Operates from −40°C to +125°C. Surface‑mount, RoHS3 compliant. Ideal as a compact, high‑drive buffer or general analog building block in automotive and industrial systems
Single op amp one circuit per package
Rail‑to‑rail output for wide dynamic range near both rails
Wide supply range 2.5 V to 32 V single or ±1.25 V to ±16 V dual supplies
High output current about 100 mA per channel for heavy loads and line driving
Low supply current about 1.1 mA typ for power‑sensitive designs
Fast response about 20 MHz gain‑bandwidth product typ
Fast slew rate about 18 V per microsecond typ
Low input offset about 700 microvolts typ and low input bias about 1.1 microamps typ
Automotive AEC‑Q100 qualified series
Operating temperature −40°C to +125°C
Tape and Reel packaging for automated assembly
RoHS3 compliant lead‑free NOPB
Compact SOT‑23‑5 saves PCB area in space‑constrained designs
High output drive reduces need for an external buffer stage
Wide supply span simplifies use across 5 V, 12 V, 24 V, and dual‑supply systems
Rail‑to‑rail output maximizes signal swing and dynamic range
Automotive qualification supports design into ECU and safety‑critical platforms
Low quiescent current helps reduce system power and heat
In‑stock availability with volume support helps speed production ramps
Type SOT‑23‑5 also listed as SC‑74A or SOT‑753 supplied in Tape and Reel TR
Material JEDEC standard molded epoxy over copper leadframe lead‑free NOPB
Approx size about 2.9 mm x 1.6 mm x 1.1 mm SOT‑23‑5 footprint
Pin configuration typical for TI SOT‑23‑5
1 OUT
2 V− ground or negative supply
3 IN+ non‑inverting input
4 IN− inverting input
5 V+ positive supply
Thermal characteristics small plastic package with board‑dependent thermal resistance refer to datasheet for exact theta values and power derating
Electrical properties per device
Supply span 2.5 V to 32 V
Output rail‑to‑rail
Supply current about 1.1 mA typ
Output current up to about 100 mA
Gain‑bandwidth about 20 MHz typ
Slew rate about 18 V per microsecond typ
Input bias current about 1.1 microamps typ
Input offset voltage about 700 microvolts typ
Based on current information this device is in active production and part of TI’s Automotive AEC‑Q100 portfolio not near discontinuation. For the latest status always check our website
Available equivalents and alternatives
LM7321MF/NOPB commercial industrial grade same electrical family SOT‑23‑5
LM7321MA/NOPB SOIC‑8 package same family
LM7321QMA/NOPB automotive AEC‑Q100 in SOIC‑8
LM7322QMM/NOPB dual‑channel variant if two amps are needed
If you need pin‑for‑pin or cross‑brand alternatives contact our sales team via the Y‑IC website for a tailored recommendation
Automotive ECUs sensor interfaces and body electronics
High‑current buffer stages and line drivers
ADC and DAC drivers and active filters
Industrial control and factory automation
Power supply monitoring and signal conditioning
Battery‑powered instruments needing wide supply flexibility
Audio line driving and general analog buffering
Y‑IC hosts the most authoritative and up‑to‑date datasheet for this model. We recommend downloading it directly from this product page to get exact electrical limits thermal data recommended layouts and application notes
Get a Quote today on Y‑IC to secure the best pricing and delivery. Limited Time Offer check stock and lead times now. Learn More and place your RFQ to lock in availability for your build schedule
TI SOT23-5
LM7321MFX TI
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
TI SOT23-5
TI SOT23-5
TI SOT23-5
NS SOP-8
NS MSOP8
LM7322MA TI/NS
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
TI SOT23-5
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
LM7321MF TI
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SOT23-5
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM7321QMF/NOPBTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|