English
| Part Number: | AS3PK-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Part of Description: | DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.2801 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 1.5A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) |
| Standard Package | 1,500 |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | eSMP® |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.2µs |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Other Names | AS3PK-M3/86A-ND AS3PK-M3/86AGITR AS3PKM386A |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 44 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Avalanche |
| Detailed Description | Diode Avalanche 800V 2.1A (DC) Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 800V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2.1A (DC) |
| Capacitance @ Vr, F | 37pF @ 4V, 1MHz |
| Base Part Number | AS3PK |




DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 1KV 2.1A TO277
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 1KV 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 800V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
DIODE AVALANCHE 600V 2.1A TO277A
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
AS3PK-M3/86AElectro-Films (EFI) / Vishay |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|