English

| Part Number: | 8D125W04PB |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Eaton Souriau-Sunbank |
| Part of Description: | CONN RCPT MALE 56POS GOLD CRIMP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.9423 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Rating | - |
| Termination | Crimp |
| Shielding | Shielded |
| Shell Size, MIL | - |
| Shell Size - Insert | 25-4 |
| Shell Material | Aluminum |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Series | MIL-DTL-38999 Series III, 8D |
| Primary Material | Metal |
| Package | Bulk |
| Orientation | B |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Number of Positions | 56 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Material Flammability Rating | - |
| Insert Material | Thermoplastic |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | - |
| Fastening Type | Threaded |
| Current Rating (Amps) | 7.5A, 13A |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Color | Olive Drab |
| Cable Opening | - |
| Base Product Number | 8D125W |
| Backshell Material, Plating | - |
| Applications | Aviation, Marine, Military |




CONN RCPT HSNG MALE 56POS INLINE
8D 56C 48#20 8#16 PIN RECP
8D 56C 48#20 8#16 SKT RECP
8D 56C 48#20 8#16 PIN RECP
CONN RCPT FMALE 56POS GOLD CRIMP
8D 56C 48#20 8#16 PIN RECP
8D 56C 48#20 8#16 SKT RECP
CONN RCPT MALE 56POS GOLD CRIMP
8D 56C 48#20 8#16 PIN RECP
8D 56C 48#20 8#16 SKT RECP
8D 56C 48#20 8#16 SKT RECP
CONN RCPT HSNG MALE 56POS INLINE
8D 56C 48#20 8#16 PIN RECP
8D 56C 48#20 8#16 SKT RECP
CONN RCPT MALE 56POS GOLD CRIMP
8D 56C 48#20 8#16 SKT RECP
8D 56C 48#20 8#16 PIN RECP
8D 56C 48#20 8#16 PIN RECP
CONN RCPT HSNG MALE 56POS INLINE
8D 56C 48#20 8#16 PIN RECP
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
8D125W04PBSouriau-Sunbank by Eaton |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|