English
| Part Number: | SBL4035PT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Diodes Incorporated |
| Part of Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO3P |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580 mV @ 20 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | TO-3P |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tube |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 35 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 40A |
| Base Product Number | SBL4035 |




PANASON QFP
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO3P
SBL4037F PANASONIC
PANASON QFP
SBL4024F PANASONI
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO3P
SBL4010CTW LT
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO3P
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO3P
SBL4040PTW LT
PANASOM QFP
SBL4027M PANASONIC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO3P
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO3P
LITEON TO-247
PANASOM QFP
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO3P
SBL4035PTW LT
SBL4030PTW LT
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





August 25th, 2024
December 4th, 2024
January 27th, 2025
February 3th, 2025
SBL4035PTDiodes Incorporated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|