English
| Part Number: | TDK5111FHTMA1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor (Infineon Technologies) |
| Part of Description: | RF TX IC ASK 314-317MHZ 10TFSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2.1V ~ 4V |
| Supplier Device Package | PG-TSSOP-10-2 |
| Series | - |
| Power - Output | 10dBm |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Modulation or Protocol | ASK, FSK |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Memory Size | - |
| Frequency | 314MHz ~ 317MHz |
| Features | - |
| Data Rate (Max) | 20kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting | 14mA |
| Base Product Number | TDK5111 |
| Applications | Alarm Systems, Communication Systems |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |




TDK PLCC
TDK5110F INFINEO
TDK SOP12
TDK5111 INFINEO
ASK/FSK TRANSMITTE 868/433 MHZ
TDK5116F INFINEON
TDK5110 INFINEO
RF TX IC ASK/FSK 434MHZ 10TFSOP
RF TX IC ASK 866-870MHZ 10TFSOP
INFINEON MSOP10
INFINEO TSSOP16
TDK5111 - RF Transmitters
INFINEON MSOP-10
TDK SOP12
ROHM SOP8
TDK5111F INFINEN
INFINEON MSOP10
RF TX IC ASK 433-435MHZ 16TSSOP
RF TX IC ASK 314-317MHZ 16TSSOP
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
TDK5111FHTMA1Infineon Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|