English
| Part Number: | XQEAWT-02-0000-00000LF53 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | CreeLED, Inc. |
| Part of Description: | LED XLAMP XQ-E COOL WHITE 6000K |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 250+ | $0.9791 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.9V |
| Viewing Angle | 110° |
| Thermal Resistance of Package | 6°C/W |
| Supplier Device Package | SMD |
| Size / Dimension | 0.063' L x 0.063' W (1.60mm x 1.60mm) |
| Series | XLamp® XQ-E |
| Package / Case | 0606 (1616 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 124 lm/W |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 0.068' (1.73mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 126lm (122lm ~ 130lm) |
| Flux @ 25°C, Current - Test | - |
| Current - Test | 350mA |
| Current - Max | 1A |
| Color | White, Cool |
| CRI (Color Rendering Index) | - |
| CCT (K) | 6000K |
| Base Product Number | XQEAWT |




LED XLAMP XQ-E NEUTRAL WHT 4000K
LED XLAMP XQ-E 4000K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E NEUTRAL WHT 4500K
LED XLAMP XQ-E COOL WHITE 5700K
LED XLAMP XQ-E 5000K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E 2850K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E 2700K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E COOL WHITE 6200K
XLAMP XQ-E HI WHITE LIGHT EMITTI
LED XLAMP XQ-E 5700K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E 4750K WHITE SMD
XLAMP XQ-E HI WHITE LIGHT EMITTI
LED XLAMP XQ-E 4250K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E 4500K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E 6000K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E 3000K WHITE SMD
LED XLAMP XQ-E COOL WHITE 6500K
XLAMP XQ-E HI WHITE LIGHT EMITTI
LED XLAMP XQ-E COOL WHITE 6200K
LED XLAMP XQ-E 6200K WHITE SMD
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
XQEAWT-02-0000-00000LF53CreeLED, Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|