English
| Part Number: | 1050.2 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Conta-Clip |
| Part of Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.1087 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Wire Gauge or Range - mm² | 2.5-25mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG | 6-10 AWG |
| Voltage - UL | 600V |
| Voltage - IEC | 800V |
| Type | Feed Through |
| Termination Style | Screw |
| Terminal - Width | 12.0mm |
| Stripping Length | 15mm |
| Series | RK |
| Package | Box |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Positions | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Fuse Type | - |
| Features | - |
| Disconnect Type | - |
| Current - UL | 65 A |
| Current - IEC | 76 A |
| Color | Beige |




CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
FRONT FOIL
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG
BLADE HEX SOCKET 3/16" 5.51"
LAMINATE FR4 1OZ COPPER 1-SIDE
CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG
KNB1530 U033 20% 275V L3 R15
CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG
CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG
CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG
CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG
CIR BRKR THRM 7A
FLAT TIP CURVED TWEEZER
CONN TERM BLK FEED THRU 6-10AWG
BATT HOLDER CR123A 1 CELL SMD
MARQUARDT 3PIN
ADDRESS LED MATRIX I2C YELLOW
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
1050.2Conta-Clip, Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|