English
| Part Number: | CDSA40G2WF-1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | ChromeLED |
| Part of Description: | DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 10D |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $2.6093 |
| 200+ | $1.0415 |
| 500+ | $1.0073 |
| 1000+ | $0.9902 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Wavelength - Peak | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V |
| Size / Dimension | 0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm) |
| Series | - |
| Power Dissipation (Max) | 70mW |
| Package / Case | 14-DIP |
| Package | Tray |
| Number of Characters | 1 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Millicandela Rating | 10mcd |
| Display Type | 7-Segment |
| Digit/Alpha Size | 0.40" (10.16mm) |
| Current - Test | 10mA |
| Common Pin | Common Anode |
| Color | Green |
| Base Product Number | CDSA40 |




DISPLAY 7SEG 0.40" SGL RED 14DIP
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL GREEN 10D
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 14D
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL YELLOW 10
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL GREEN 10D
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL RED 14DIP
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL RED 14DIP
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL RED 10DIP
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL YELLOW 14
DISPLAY 7SEG 4.00" SGL GREEN 10D
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL GREEN 10D
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL YELLOW 10
DISPLAY 7SEG 0.40" SGL AMBER 14D
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
CDSA40G2WF-1ChromeLED |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|