English
| Part Number: | 3SMC26CA TR13 PBFREE |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Central Semiconductor |
| Part of Description: | TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.2277 |
| 200+ | $0.4753 |
| 500+ | $0.4594 |
| 1000+ | $0.4507 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 26V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 42.1V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 28.9V |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | SMC |
| Series | - |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 3000W (3kW) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 71.2A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Applications | General Purpose |




TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
TVS DIODE 24V 38.9V SMC
TVS DIODE 28V 45.4V SMC
TVS DIODE 30V 48.4V SMC
TVS DIODE 28V 45.4V SMC
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
TVS DIODE 26V 42.1V SMC
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
TVS DIODE 28V 45.4V SMC
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
TVS DIODE 30V 48.4V SMC
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
TVS DIODE 22V 35.5V SMC
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
TVS DIODE 24V 38.9V SMC
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
TVS DIODE 26V 42.1V SMC
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




July 22th, 2025
April 4th, 2025
April 13th, 2024
January 23th, 2025
3SMC26CA TR13 PBFREECentral Semiconductor Corp |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|