English
| Part Number: | CS1213AGF260 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | CIT Relay and Switch |
| Part of Description: | SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.6109 |
| 200+ | $0.2438 |
| 500+ | $0.2366 |
| 1000+ | $0.2322 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Termination Style | SMD (SMT) Tab |
| Switch Travel | 1.50mm |
| Switch Function | Off-Mom |
| Series | CS1213 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Outline | 3.90mm x 2.90mm |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Operating Force | 260gf |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mechanical Life | - |
| Ingress Protection | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Features | - |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 50VDC |
| Circuit | SPST-NO |
| Base Product Number | CS1213A |
| Actuator Type | Standard |
| Actuator Orientation | Top Actuated |
| Actuator Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Actuator Length, Right Angle | - |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 2.00mm |




SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1210
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1210
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
SWITCH TACTILE SPST-NO 50MA 50V
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






January 31th, 2025
July 10th, 2025
February 11th, 2025
April 27th, 2024
CS1213AGF260CIT Relay and Switch |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|