English
| Part Number: | SD53-680-R |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Coiltronics (Eaton) |
| Part of Description: | FIXED IND 68UH 520MA 525MOHM SMD |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3199 |
| 200+ | $0.1239 |
| 500+ | $0.1195 |
| 1000+ | $0.1173 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Tolerance | ±20% |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm) |
| Shielding | Shielded |
| Series | SD53 |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Package / Case | Nonstandard |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Inductance | 68 µH |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Frequency - Self Resonant | - |
| DC Resistance (DCR) | 525mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 520 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 580mA |




DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO252
FIXED IND 4.7UH 2.01A 45MOHM SMD
HI BGA
FIXED IND 6.8UH 1.65A 68MOHM SMD
SD53-1R8KTF SUNLORD
FIXED IND 47UH 640MA 352MOHM SMD
DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO252
FIXED IND 22UH 810MA 208MOHM SMD
FIXED IND 3.3UH 2.26A 34MOHM SMD
HI BGA
SD53-2R0-R/BKN
FIXED IND 1.1UH 3.25A 20MOHM SMD
SD53-680-R/BKN
DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO252
DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO252
FIXED IND 2UH 2.64A 27 MOHM SMD
HI BGA
HI BGA324
FIXED IND 33UH 750MA 257MOHM SMD
SUNLORD 300reel
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
SD53-680-REaton - Electronics Division |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|