English
| Part Number: | AT89C1051U-12SC |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Speed | 12MHz |
| Series | 89C |
| RAM Size | 64 x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 1KB (1K x 8) |
| Peripherals | LED |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295', 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of I/O | 15 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | - |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | 8051 |
| Connectivity | UART/USART |
| Base Product Number | AT89C1051 |




AT89C1051U-12SC
Micrel / Microchip Technology
Y-IC is a quality distributor of Micrel / Microchip Technology products, providing customers with the best products and services.
The AT89C1051U-12SC is a low-power, high-performance CMOS 8-bit microcontroller with 1KB of Flash programmable and erasable read-only memory (PEROM). The device is manufactured using Microchip's high-density nonvolatile memory technology and is compatible with the industry-standard MCS-51 instruction set.
8-bit microcontroller
1KB of Flash programmable and erasable read-only memory (PEROM)
Industry-standard MCS-51 instruction set
Low-power, high-performance CMOS design
Fully static operation
15 programmable I/O lines
Three-level program memory lock
64 x 8-bit internal RAM
15 interrupt sources
Programmable serial UART channel
Dual data pointers
Power-down and idle modes
Watchdog timer
Low power consumption
High performance
Flexible programming and configuration options
Compatibility with industry-standard MCS-51 instruction set
Suitable for a wide range of embedded applications
Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Encapsulation: Tube
Thermal Characteristics: Operating Temperature Range: 0°C to 70°C
Electrical Properties: Supply Voltage (Vcc/Vdd): 2.7V to 6V
The AT89C1051U-12SC is an active product, and there are equivalent or alternative models available from Micrel / Microchip Technology. If you need more information, please contact our sales team via the Y-IC website.
Embedded systems
Industrial automation
Home appliances
Automotive electronics
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the AT89C1051U-12SC is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the AT89C1051U-12SC on the Y-IC website. Get a quote now or learn more about this product and other Micrel / Microchip Technology offerings.
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
AT89C1051-24PI Original
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
AT89C1051-24PC Original
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
AT89C2051 AT
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20SOIC
ATMEL DIP
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
AT89C1051U-125C AT
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 22th, 2025
April 4th, 2025
April 13th, 2024
January 23th, 2025
AT89C1051U-12SCMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|