English
| Part Number: | MAX5033DUSA |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.4936 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.221V |
| Voltage - Output (Max) | 13.2V |
| Voltage - Input (Min) | 7.5V |
| Voltage - Input (Max) | 76V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 125kHz |
| Current - Output | 500mA |
| Base Product Number | MAX5033 |




MAX5033DUSA
Y-IC is a quality distributor of Analog Devices brand products. We will provide customers with the best products and services.
The MAX5033DUSA is a step-down, DC-DC switching regulator that offers an adjustable output voltage from 1.221V to 13.2V and up to 500mA of output current.
Step-down, DC-DC switching regulator
Adjustable output voltage from 1.221V to 13.2V
Output current up to 500mA
125kHz switching frequency
Operates from 7.5V to 76V input voltage range
Efficient power conversion
Wide input voltage range
Small footprint 8-SOIC package
Adjustable output voltage
Package/Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Product Status: Obsolete
There may be equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via the website for more information.
Portable electronics
Industrial automation
Automotive systems
The most authoritative datasheet for the MAX5033DUSA is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
MAXIM SOP-8
STEP-DOWN DC-DC CONVERTER
IC REG BUCK 12V 500MA 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC
IC REG BUCK 3.3V 1A 8DIP
IC REG BUCK 3.3V 1A 8DIP
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC
STEP-DOWN DC-DC CONVERTER
IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC
IC REG BUCK 12V 500MA 8SOIC
IC REG BUCK ADJ 500MA 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MAX5033DUSAAnalog Devices Inc./Maxim Integrated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|