English
| Part Number: | MAX4214EUK |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | CLOSED-LOOP, R-R BUFFER |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.3567 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply Span (Min) | 3.15 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 11 V |
| Voltage - Input Offset | 4 mV |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Slew Rate | 600V/µs |
| Series | - |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Package | Bulk |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply | 5.5mA |
| Current - Output / Channel | 120 mA |
| Current - Input Bias | 5.4 µA |
| Base Product Number | MAX4214 |
| Amplifier Type | Buffer, Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth | 230 MHz |




MAX4214EUK
Y-IC is a quality distributor of Analog Devices products. We provide customers with the best products and services.
The MAX4214EUK is a high-speed, high-current, unity-gain buffer amplifier featuring a 230MHz -3dB bandwidth and 600V/µs slew rate. It operates from a single 3.15V to 11V supply and has a rail-to-rail output. The MAX4214EUK is ideal for driving capacitive loads, video transmission lines, and other high-speed applications.
230MHz -3dB bandwidth
600V/µs slew rate
Rail-to-rail output
Single 3.15V to 11V supply
5.4μA input bias current
4mV input offset voltage
120mA output current per channel
High-speed performance
Drive capacitive loads
Suitable for video transmission applications
Low power consumption
Small SOT-23-5 package
The MAX4214EUK is packaged in a surface-mount SOT-23-5 package. The package size is approximately 2.9mm x 1.6mm x 1.0mm.
The MAX4214EUK is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the MAX4211 and MAX4212 series. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Driving capacitive loads
Video transmission lines
High-speed amplifier applications
The most authoritative datasheet for the MAX4214EUK is available on our website. Customers are recommended to download it for more detailed information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MAX4214EUK on our website. Get a quote now or learn more about this limited-time offer.
IC BUFFER 1 CIRCUIT 8UMAX
IC BUFFER 1 CIRCUIT 8SOIC
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8UMAX
IC BUFFER 1 CIRCUIT 8UMAX
MAX4213 EVAL KIT+
IC BUFFER 1 CIRCUIT 8UMAX
IC VOLTAGE FEEDBACK 2 CIRC 8SOIC
IC BUFFER 1 CIRCUIT SOT23-5
IC BUFFER 1 CIRCUIT 8SOIC
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8UMAX
IC VOLTAGE FEEDBACK 2 CIRC 8SOIC
IC BUFFER 1 CIRCUIT 8SOIC
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
IC BUFFER 1 CIRCUIT SOT23-5
MAX MSOP
EVALUATION KIT FOR MAX4213
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8UMAX
MAX SOP-8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MAX4214EUKAnalog Devices Inc./Maxim Integrated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|