English
| Part Number: | MAX4212EUK |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC OPAMP VFB 1 CIRCUIT SOT23-5 |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.0149 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply Span (Min) | 3.15 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 11 V |
| Voltage - Input Offset | 4 mV |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Slew Rate | 600V/µs |
| Series | - |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Package | Bulk |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply | 5.5mA |
| Current - Output / Channel | 120 mA |
| Current - Input Bias | 5.4 µA |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth | 300 MHz |




MAX4212EUK
Y-IC is a quality distributor of Analog Devices products. We will provide customers with the best products and services.
The MAX4212EUK is a high-speed, low-noise, voltage-feedback operational amplifier with a rail-to-rail output. It features a 600V/μs slew rate and a 300MHz -3dB bandwidth, making it suitable for a variety of high-speed applications.
High-speed voltage-feedback op-amp
Rail-to-rail output
600V/μs slew rate
300MHz -3dB bandwidth
Low input bias current of 5.4μA
Low input offset voltage of 4mV
Excellent dynamic performance for high-speed applications
Wide supply voltage range of 3.15V to 11V
Operates over the extended industrial temperature range of -40°C to 85°C
Small, space-saving SOT-23-5 package
Package/Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
The MAX4212EUK is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
High-speed video amplifiers
High-speed instrumentation amplifiers
High-speed buffer amplifiers
The most authoritative datasheet for the MAX4212EUK is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now!
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TSSOP
IC OPAMP VFB 1 CIRCUIT SOT23-5
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TSSOP
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TQFN
IC OPAMP VFB 1 CIRCUIT SOT23-5
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TQFN
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TQFN
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TQFN
VIDEO AMPLIFIER, 1 CHANNEL(S), 1
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TSSOP
MAXIM SOT23-5
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TSSOP
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TQFN
IC OPAMP VFB 1 CIRCUIT SOT23-5
MAXIM SOT23
IC CURRENT MONITOR 0.5% 16TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
MAX4212EUKAnalog Devices Inc./Maxim Integrated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|