English
| Part Number: | MAX3241EWI |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | RS-232 TRANSCEIVERS |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 51+ | $5.5348 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Type | Transceiver |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Series | - |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Protocol | RS232 |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Drivers/Receivers | 3/5 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Duplex | Full |
| Data Rate | 250kbps |




MAX3241EWI
Y-IC is a quality distributor of Analog Devices products. We provide customers with the best products and services.
The MAX3241EWI is a 3-driver, 5-receiver, full-duplex, RS-232 transceiver with 250kbps data rate. It operates from a 3V to 5.5V supply voltage and supports a wide temperature range of -40°C to 85°C.
3 drivers and 5 receivers
Full-duplex operation
250kbps data rate
3V to 5.5V supply voltage
-40°C to 85°C temperature range
Surface mount 28-SOIC package
Compact surface mount package
Wide supply voltage and temperature range
High-speed data transmission
Robust RS-232 interface
Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Material: Plastic
Pin configuration: Surface mount
Thermal characteristics: -40°C to 85°C operating temperature
Electrical properties: 3V to 5.5V supply voltage
The MAX3241EWI is an active product. There are no known equivalent or alternative models available at this time. If you need additional information, please contact our sales team via the website.
Industrial equipment
Medical devices
Point-of-sale terminals
General-purpose RS-232 applications
The most authoritative datasheet for the MAX3241EWI is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 SOIC
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 SOIC
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 TSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28TSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SOIC
RS-232 TRANSCEIVERS
MAXIM SSOP
MAX3243C TI
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28TSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28TSSOP
MAXIM TSSOP-28
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SOIC
MAXIM SSOP
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28TSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SO
MAXIM SOP-28
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 20SO
IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MAX3241EWIAnalog Devices Inc./Maxim Integrated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|