English
| Part Number: | MAX1771EPA |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8DIP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 16.5V |
| Topology | Boost, Buck-Boost |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Serial Interfaces | - |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Phases | 1 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Duty Cycle (Max) | 92% |
| Control Features | Enable |
| Clock Sync | No |
| Base Product Number | MAX1771 |




MAX1771EPA
Maxim Integrated, a trusted brand in the industry. Y-IC is a quality distributor of Maxim Integrated products, providing customers with the best products and services.
Boost, Buck-Boost Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC in an 8-PDIP package.
Boost, Buck-Boost Regulator
Positive Output
Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller
8-PDIP Package
Wide input voltage range of 3V to 16.5V
Single output
300kHz switching frequency
Enable control feature
Positive output configuration
92% maximum duty cycle
Tube packaging
8-PDIP (0.300", 7.62mm) package
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
The MAX1771EPA is an active product. There are equivalent or alternative models available, and customers can contact our sales team for more information.
Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC converter applications
The most authoritative datasheet for the MAX1771EPA is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of this limited-time offer.
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC
MAXIM SOP8
IC INTEGRATED CIRCUIT
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC
MAXIM DIP
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC
MAX1771CSA-TG068 MAXIM
INTEGRATED CIRCUIT
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8DIP
MAXIM SOP-8
MAXIM SOP8
MAXIM SOP8
12V OR ADJUSTABLE, HIGH-EFFICIEN
IC BATT CHARGER BLDG BLOCK
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC
IC REG CTRLR BST/BUCK-BST 8SOIC
INTEGRATED CIRCUIT
EVAL BOARD FOR MAX1771
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MAX1771EPAAnalog Devices Inc./Maxim Integrated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|