English
| Part Number: | MAX1202AEAP+ |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC ADC 12BIT SAR 20SSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $19.0923 |
| 200+ | $7.3898 |
| 500+ | $7.1292 |
| 1000+ | $7.0017 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V, 5V |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Product Number | MAX1202 |
| Architecture | SAR |




IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
IC ADC 12BIT SAR 20DIP
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
EVAL KIT FOR MAX1201
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
EVAL KIT FOR MAX1200
IC ADC 12BIT SAR 20DIP
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
IC ADC 12BIT SAR 20DIP
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
IC ADC 12BIT SAR 20DIP
IC ADC 12BIT 8CH 20-DIP
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
IC ADC 12BIT SAR 20DIP
IC RF SWITCH 2.15GHZ 48TQFN
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
IC ADC 12BIT SAR 20SSOP
16-BIT SELF-CALIBRATING ADC
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
MAX1202AEAP+Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|