English

| Part Number: | 77311-132-06LF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Amphenol Aorora |
| Part of Description: | BERGSTIK HDR |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 500+ | $0.3508 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Rating | - |
| Termination | Solder |
| Style | Board to Board |
| Shrouding | Unshrouded |
| Series | BERGSTIK® |
| Row Spacing - Mating | - |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Package | Bulk |
| Overall Contact Length | 0.626" (15.90mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Positions | 6 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights | - |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Insulation Color | Black |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Current Rating (Amps) | 3A per Contact |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Mating | 0.406" (10.30mm) |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Connector Type | Header |
| Base Product Number | 77311 |
| Applications | - |




CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
BERGSTIK
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 22th, 2025
April 4th, 2025
April 13th, 2024
January 23th, 2025
77311-132-06LFAmphenol ICC (FCI) |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|