English
| Part Number: | M5141-000005-025PG |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Part of Description: | TRANSDUCER 1-5VDC 25PSI |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V |
| Termination Style | Cable 2' |
| Supplier Device Package | - |
| Standard Package | 1 |
| Series | M5100 |
| Pressure Type | Vented Gauge |
| Port Style | Threaded |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Part Status | Obsolete |
| Package / Case | Cylinder |
| Output Type | Analog Voltage |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output | 1 V ~ 5 V |
| Other Names | 223-1036 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Operating Pressure | 25 PSI (172.37 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure | 50 PSI (344.74 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | Temperature Compensated |
| Detailed Description | Pressure Sensor 25 PSI (172.37 kPa) Vented Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 1 V ~ 5 V Cylinder |
| Accuracy | ±1% |




TRANSDUCER 100# PRES 1-5V
TRANSDUCER 5000# PRES 1-5V
TRANSDUCER 100# PRES 1-5V
TRANSDUCER 1-5VDC 50PSI
TRANSDUCER 1-5VDC 25PSI
MIT DIP-14
TRANSDUCER 1-5VDC 75PSI
MITSUBI SOP-32
TRANSDUCER 3000# PRES 1-5V
MIT DIP-30
TRANSDUCER 1-5VDC 50PSI
TRANSDUCER 1000# PRES 1-5V
MITSUBISHI DIP
TRANSDUCER 5000# PRES 1-5V
MIT QFP
TRANSDUCER 1000# PRES 1-5V
TRANSDUCER 3000# PRES 1-5V
TRANSDUCER 1-5VDC 75PSI
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







January 27th, 2025
February 11th, 2025
January 9th, 2025
May 8th, 2025
M5141-000005-025PGAgastat Relays / TE Connectivity |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|