English
| Part Number: | 1-102387-1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Part of Description: | CONN HOUSING 60POS .100 POL DUAL |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.3826 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Series | AMPMODU Mod IV |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Packaging | Bulk |
| Other Names | 1-102387-1-ND 11023871 A25912 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 60 |
| Note | Contacts Not Included |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | Polarizing Key |
| Fastening Type | - |
| Detailed Description | 60 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Termination | Crimp |
| Connector Type | Receptacle |
| Color | Black |




CONN HOUSING 44POS .100 POL DUAL
CONN HOUSING 50POS .100 POL DUAL
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
CONN RECEPT 24POS .100 IDC GOLD
CONN RCPT HSG 8POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 50POS .100 GOLD
CONN HEADER VERT 60POS .100 GOLD
CONN HOUSING 8POS .100 POL DUAL
CONN RCPT HSNG 22POS DUAL .100
CONN RCPT HSG 22POS 2.54MM
CONN RCPT HSG 44POS 2.54MM
CONN HOUSING 64POS .100 POL DUAL
CONN HEADER VERT 64POS .100 GOLD
CONN RCPT HSG 60POS 2.54MM
CONN RCPT HSG 64POS 2.54MM
30 MODII HDR DRST 3/4SHRD .100
CONN RCPT HSG 50POS 2.54MM
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
1-102387-1Agastat Relays / TE Connectivity |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|