English
| Part Number: | ATS-18H-67-C2-R0 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Advanced Thermal Solutions, Inc. |
| Part of Description: | HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $6.4357 |
| 10+ | $6.2607 |
| 25+ | $5.913 |
| 50+ | $5.565 |
| 100+ | $5.2172 |
| 250+ | $4.8694 |
| 450+ | $4.5216 |
| 950+ | $4.4346 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Width | 1.772' (45.00mm) |
| Type | Top Mount |
| Thermal Resistance @ Natural | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | 20.30°C/W @ 100 LFM |
| Shape | Square, Fins |
| Series | pushPIN™ |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | - |
| Package Cooled | Assorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tray |
| Material Finish | Blue Anodized |
| Material | Aluminum |
| Length | 1.772' (45.00mm) |
| Fin Height | 0.394' (10.00mm) |
| Diameter | - |
| Base Product Number | ATS-18H |
| Attachment Method | Push Pin |




HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
February 21th, 2025
December 4th, 2024
May 30th, 2025
December 30th, 2024
ATS-18H-67-C2-R0Advanced Thermal Solutions Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|