English
| Part Number: | AT25SF041-SSHD-B |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Adesto Technologies |
| Part of Description: | IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.8141 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 5µs, 2.5ms |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 3.6V |
| Technology | FLASH - NOR |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 4Mbit |
| Memory Organization | 512K x 8 |
| Memory Interface | SPI - Quad I/O |
| Memory Format | FLASH |
| Clock Frequency | 104 MHz |
| Base Product Number | AT25SF041 |




AT25SF041-SSHD-B
Y-IC is a quality distributor of Renesas Electronics America products, providing customers with the best products and services.
The AT25SF041-SSHD-B is a 4Mbit SPI-enabled flash memory device from Renesas Electronics America. It features 104MHz clock frequency, 5µs word program time, and 2.5ms page program time.
4Mbit (512K x 8) memory capacity
SPI with Quad I/O interface
104MHz clock frequency
5µs word program time
2.5ms page program time
2.5V to 3.6V operating voltage
-40°C to 85°C operating temperature
8-SOIC surface mount package
High-speed SPI interface for fast data transfer
Low power consumption
Wide operating temperature range
Reliable and long-lasting NOR flash memory
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) surface mount package
RoHS compliant
The AT25SF041-SSHD-B is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for information on available equivalent or alternative models.
Embedded systems
Industrial automation
Automotive electronics
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the AT25SF041-SSHD-B is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the AT25SF041-SSHD-B on the Y-IC website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer.
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8UDFN
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8UDFN
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD WAFER
AT25SF041 ATMEL
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD WAFER
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8TSSOP
CAP TRIMMER 1-23PF 125V PNL MNT
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8UDFN
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD WAFER
ATMEL SOP-7
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8UDFN
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8UDFN
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8UDFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
AT25SF041-SSHD-BAdesto Technologies |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|