English

| Part Number: | 1-172160-2 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMP Connectors/TE Connectivity |
| Part of Description: | CONN RCPT HSG 6POS 4.14MM |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.0532 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Series | Mini-Universal MATE-N-LOK |
| Row Spacing | 0.163" (4.14mm) |
| Pitch | 0.163" (4.14mm) |
| Package | Bulk |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 6 |
| Note | Contacts Not Included |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Features | - |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Type | Male or Female |
| Contact Termination | Crimp |
| Connector Type | Receptacle |
| Color | Red |
| Base Product Number | 172160 |




1-172160-2
TE Connectivity (Y-IC is a quality distributor of the TE Connectivity brand, providing customers with the best products and services)
The 1-172160-2 is a 6-position, 2-row, panel mount, snap-in receptacle connector from the TE Connectivity Mini-Universal MATE-N-LOK series.
6 positions, 2 rows
0.163" (4.14mm) pitch
Panel mount, snap-in design
Crimp contact termination
Locking ramp fastening type
Red color
Polyamide (PA66), Nylon 6/6 insulation material
Operating temperature range: -20°C to 105°C
Reliable and durable construction for harsh environments
Snap-in design for easy installation
Compatible with a wide range of TE Connectivity Mini-Universal MATE-N-LOK series products
Bulk packaging
The 1-172160-2 is an active product. There are equivalent and alternative models available from the TE Connectivity Mini-Universal MATE-N-LOK series. For more information, please contact our sales team.
Industrial equipment
Automation and control systems
Transportation and vehicle applications
The most authoritative datasheet for the 1-172160-2 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to take advantage of our limited time offer.
CONN CAP RCPT 4POS MINI-UMNL RED
CONN RCPT HSG 9POS 4.14MM
CONN CAP 6POS MINI-U-MNL BLUE
CONN CAP 6POS MINI-U-MNL RED
CONN RCPT HSG 3POS 4.14MM
CONN CAP RCPT 4POS MINI-UMNL BLK
CONN RCPT HSG 4POS 4.14MM
CONN CAP 9POS MINI-U-MNL RED
CONN CAP 4POS MINI-U-MNL BLUE
CONN CAP 3POS MINI-U-MNL BLACK
CONN RCPT HSG 6POS 4.14MM
CONN RCPT HSG 6POS 4.14MM
CONN RCPT HSG 6POS 4.14MM
CONN RCPT HSG 4POS 4.14MM
CONN CAP 4POS MINI-U-MNL GREEN
CONN RCPT HSG 4POS 4.14MM
CONN CAP 6POS MINI-U-MNL GREEN
CONN RCPT HSG 4POS 4.14MM
CONN CAP RCPT 6POS MINI-UMNL BLK
CONN RCPT HSG 9POS 4.14MM
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
1-172160-2TE Connectivity AMP Connectors |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|