English
| Part Number: | XC9536XL-5CS48C |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMD Xilinx |
| Part of Description: | IC CPLD 36MC 5NS 48CSBGA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.2547 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply - Internal | 3V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 48-CSBGA (7x7) |
| Series | XC9500XL |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Package / Case | 48-FBGA, CSPBGA |
| Package | Tray |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Macrocells | 36 |
| Number of Logic Elements/Blocks | 2 |
| Number of I/O | 36 |
| Number of Gates | 800 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Delay Time tpd(1) Max | 5 ns |
| Base Product Number | XC9536 |




XC9536XL-5CS48C
Y-IC is a quality distributor of Xilinx brand products. We will provide customers with the best products and services.
The XC9536XL-5CS48C is an embedded Complex Programmable Logic Device (CPLD) from Xilinx. It belongs to the XC9500XL series and offers a compact, high-performance, and low-power solution for a wide range of applications.
In-System Programmable (ISP) with a minimum of 10,000 program/erase cycles
2 logic elements/blocks, 36 macrocells, and 800 gates
36 I/O pins
3V to 3.6V internal voltage supply
5ns maximum delay time (tpd(1))
0°C to 70°C operating temperature range
Surface mount 48-FBGA, CSPBGA package
Compact and high-performance design
Low power consumption
Easy in-system programmability
Flexible logic resources for various applications
Tray packaging
48-FBGA, CSPBGA package
7x7 CSBGA package
Last Time Buy product
Equivalent or alternative models available, please contact our sales team for more information.
Embedded systems
Industrial automation
Consumer electronics
Telecommunication equipment
The most authoritative datasheet for the XC9536XL-5CS48C is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to get the best pricing and availability for the XC9536XL-5CS48C.
XILINX QFP
IC CPLD 36MC 5NS 44VQFP
XC9536XL-15VQ44C XILINX
IC CPLD 36MC 5NS 48CSBGA
XILINX TQF64
XILINX PLCC44
XC9536XL-50VQ44C XILINX
XILINX 64VQFP
XILINX PLCC44
XILINX PLCC
IC CPLD 36MC 5NS 64VQFP
XILINX PLCC
IC CPLD 36MC 10NS 64VQFP
IC CPLD 36MC 10NS 64VQFP
IC CPLD 36MC 5NS 44VQFP
XC9536XL-10VQG64DMN XILINX
IC CPLD 36MC 5NS 44PLCC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
XC9536XL-5CS48CAMD |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|