English
| Part Number: | XC95108-15PC84C |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMD Xilinx |
| Part of Description: | IC CPLD 108MC 15NS 84PLCC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $18.054 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply - Internal | 4.75V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 84-PLCC (29.31x29.31) |
| Series | XC9500 |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Package / Case | 84-LCC (J-Lead) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Macrocells | 108 |
| Number of Logic Elements/Blocks | 6 |
| Number of I/O | 69 |
| Number of Gates | 2400 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Delay Time tpd(1) Max | 15 ns |
| Base Product Number | XC95108 |




XC95108-15PC84C
Y-IC is a quality distributor of AMD products and will provide customers with the best products and services.
The XC95108-15PC84C is an embedded Complex Programmable Logic Device (CPLD) from AMD. It is part of the XC9500 series and offers a versatile solution for various embedded applications.
In-System Programmable (min 10K program/erase cycles)
Delay Time tpd(1) Max: 15 ns
Internal Voltage Supply: 4.75V ~ 5.25V
6 Logic Elements/Blocks
108 Macrocells
2400 Gates
69 I/O
Flexible and programmable logic solution
High-speed performance with 15 ns maximum delay time
Supports a wide range of operating voltages
Compact and efficient design with a large number of logic elements and I/O
Surface Mount
84-LCC (J-Lead) package
84-PLCC (29.31x29.31) supplier device package
The XC95108-15PC84C is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the website for information on equivalent or alternative models.
Embedded systems
Industrial automation
Telecommunications
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the XC95108-15PC84C is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now for this product or explore our other offerings.
IC CPLD 108MC 10NS 100QFP
IC CPLD 108MC 10NS 100TQFP
IC CPLD 108MC 15NS 160QFP
IC CPLD 108MC 15NS 84PLCC
IC CPLD 108MC 10NS 100TQFP
IC CPLD 108MC 15NS 100QFP
IC CPLD 108MC 10NS 100TQFP
XILINX QFP
XC95108-10PQG160C XILINX
IC CPLD 108MC 15NS 84PLCC
IC CPLD 108MC 15NS 100QFP
XC95108-10PQG100I XILINX
IC CPLD 108MC 10NS 160QFP
XILINX New
XC95108-15PQG100C Original
IC CPLD 108MC 15NS 160QFP
XILINX PLCC
XC95108 IN-SYSTEM PROGRAMMABLE C
IC CPLD 108MC 10NS 160QFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
XC95108-15PC84CAMD |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|