English
| Part Number: | XC18V01SO20I |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | AMD Xilinx |
| Part of Description: | IC PROM SER I-TEMP 3.3V 20-SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $21.9939 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Series | - |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295', 7.50mm Width) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 1Mb |
| Base Product Number | XC18V01 |




XC18V01SO20I
AMD
Y-IC is a quality distributor of AMD products, providing customers with the best products and services.
The XC18V01SO20I is a 1Mb Memory Configuration PROM for FPGAs from AMD. It is an in-system programmable device that operates at 3V to 3.6V and can withstand an operating temperature range of -40°C to 85°C.
1Mb memory size
In-system programmable
3V to 3.6V operating voltage
-40°C to 85°C operating temperature range
Surface mount package
Flexibility in FPGA configuration
Wide operating temperature range
Reliable performance
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package
Surface mount package
The XC18V01SO20I is an obsolete product. There may be equivalent or alternative models available. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
FPGA configuration
Memory-based programmable logic
The most authoritative datasheet for the XC18V01SO20I is available on our website. Customers are recommended to download it.
Get a quote for the XC18V01SO20I on our website. Limited time offer!
RE-PROGRAMMABLE 1MB PROM
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 44-VQFP
IC PROM SERIAL CONFIG 1M 20-SOIC
XC18V01VQ44BRT XILINX
IC PROM SERIAL CONFIG 1M 44-VQFP
XILINX QFP
XILINX SOP20
XC18V01S020C XILINX
XC18V01SC XILINX
IC PROM REPROGR 1MB 44-VQFP
IC PROM SERIAL CONFIG 1M 20-SOIC
RE-PROGRAMMABLE 1MB PROM
XILINX QFP
XC18V01S020 XILINX
XILINX SOP20
XILINX QFP
XILINX QFP
XC18V01VQG44C0100
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
XC18V01SO20IAMD |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|