English
| Part Number: | ADSP-2181KS-160 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc. |
| Part of Description: | IC DSP CONTROLLER 16BIT 128PQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $36.036 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Voltage - Core | 5.00V |
| Type | Fixed Point |
| Supplier Device Package | 128-MQFP (14x20) |
| Series | ADSP-21xx |
| Package / Case | 128-BFQFP |
| Package | Bag |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| On-Chip RAM | 80kB |
| Non-Volatile Memory | External |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | Synchronous Serial Port (SSP) |
| Clock Rate | 40MHz |
| Base Product Number | ADSP-2181 |




ADSP-2181KS-160
Y-IC is a quality distributor of Analog Devices brand products. We will provide you with the best products and services.
The ADSP-2181KS-160 is a high-performance, 16-bit digital signal processor (DSP) that offers advanced features and capabilities for a wide range of signal processing applications.
16-bit fixed-point architecture
Internal 160 MHz clock speed
Extensive on-chip memory including 64K words of program memory and 64K words of data memory
Powerful instruction set with single-cycle MAC operation
Flexible DMA controller for efficient data transfers
Analog-to-digital and digital-to-analog converter interfaces
Comprehensive set of peripherals including timers, serial ports, and host port interface
High-performance signal processing for demanding applications
Efficient memory organization and DMA capabilities for fast data throughput
Comprehensive peripheral set for easy system integration
Proven reliability and long-term availability from a trusted manufacturer
The ADSP-2181KS-160 is packaged in a 144-pin Quad Flat Package (QFP). The package provides a compact footprint and high pin density for efficient PCB layout.
The ADSP-2181KS-160 is an active product, and there are no immediate plans for discontinuation. However, as technology evolves, customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for the latest product availability information and any potential alternative models.
Digital signal processing in audio, video, and telecommunications applications
Industrial control and automation
Medical imaging and diagnostics
Automotive and transportation systems
The most authoritative datasheet for the ADSP-2181KS-160 is available on the Y-IC website. Customers are encouraged to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the ADSP-2181KS-160 on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our competitive pricing and expert support.
IC DSP CONTROLLER 16BIT 128TQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 128QFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 128TQFP
16-BIT DIGITAL SIGNAL PROCESSOR
IC DSP CONTROLLER 16BIT 128PQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 128TQFP
IC DSP CONTROLLER 16BIT 128TQFP
ADSP-2181BST-133 AD
ADI QFP
ADSP-2181KS-133 AD
ADI New
AD TQFP
ADSP-2181KST-160 AD
ADSP-2181BSZ-160 ADI
IC DSP CONTROLLER 16BIT 128TQFP
ADSP-2181KSZ-133 ADI
IC DSP CONTROLLER 16BIT 128QFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
ADSP-2181KS-160Analog Devices Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|